NANO FILTER MASK

Informace o nano vláknech, funkce a specifika nano masky

  • Čím je nanovlákno specifické?

Základní vlastností nanomateriálu je hustota vláken, která je vyšší než u standardního filtru. I povrchová plocha je v porovnání s běžným vláknem mnohem větší. Rozdílná je také průměrná tloušťka nanovlákna, která se pohybuje mezi 50 – 80 nm. Pro srovnání, průměrná tloušťka lidského vlasu se pohybuje mezi 42 000 – 95 000 nm.

  • Jak funguje nanorouška?

Díky větší hustotě vláken jsou zachycovány i menší částice, než je běžné u standardních roušek. Prostřednictvím náboje na povrchu vláken jsou také aktivně přitahovány i velmi jemné částice.

  • Jaký je velikostní rozdíl mezi virem a bakterií?

Velikost virových částic se může pohybovat od 20 do 300 nm. V případě koronaviru se uvádí rozmezí mezi 80 – 140 nm. Bakterie mají podstatně větší velikosti. Ta se pohybuje od 0,3 do 10 µm, tedy 300 – 10 000 nm.

  • Kolik vláken je v 1 cm² nano vrstvy?

Jedná se řádově o tisíce vláken.

  • Jaký je mechanismus přichycení viru nebo bakterie na roušce?

V prvé řadě se jedná o samotnou mechanickou zábranu díky malé velikosti mezer mezi vlákny. Dalším mechanismem je zmiňovaný náboj, který aktivně přitahuje jemné částice, které by jinak procházely filtrem.

  • Jaké je materiálové složení nanovrstvy?

Vrstva nanovlákna je vytvořena ze speciálního polymeru PVDF, ostatní vrstvy textilie v roušce jsou tvořeny z polypropylenu.

  • Jaké je materiálové složení roušky?

Rouška se skládá z úvazků, drátku a samotné textilie. Textilie je tvořena vnitřní a vnější krycí polypropylenovou vrstvou, filtrační polypropylenovou vrstvou s nánosem nanovláken.

  • Ochrání mě rouška stejně jako respirátor?

Rouška nemůže nahradit respirátor. Zatímco respirátor těsně přiléhá okolo úst, rouška je pouze volně přiléhající. Proto rouška nemůže zajistit 100% ochranu nositele. Nicméně nošení nanoroušky snižuje riziko nákazy a její filtrační schopnost je díky vrstvě nanomateriálu zesílena.

Návod na použivání NANO MASK naleznete ZDE.